piątek, 29 kwietnia 2016

Z wizytą w Chorwacji

W dniach 17 – 23 kwietnia 2016 r., w ramach naszego projektu „ELF - English Learning Friends”, w miejscowości Bjelovar w Chorwacji miało miejsce drugie spotkanie uczestników tego przedsięwzięcia.

Sześcioosobowa delegacja naszej szkoły w składzie: p. Barbara Głuszcz, p. Agata Czarniakowska oraz uczniowie: Lena Gromek (kl. VIB) i Zofia Milewska, Klaudia Krajewska, Jan Krajewski (kl. VD), dołączyła do przedstawicieli szkół partnerskich z: Grecji, Czech, Finlandii, Turcji, Włoch i oczywiście Chorwacji. Każdą szkołę (oczywiście poza gospodarzami) reprezentowały czteroosobowe delegacje uczniów.

Uczestniczący w spotkaniu młodzi Europejczycy mieli okazję osobiście poznać swoich rówieśników, z którymi do tej pory komunikowali się za pośrednictwem specjalnej platformy projektu TwinSpace, mailowo lub podczas wideokonferencji. Dzieci mieszkały w tym czasie u rodzin chorwackich, które starały się zapewnić im wiele atrakcji.  Pobyt uczniów w Chorwacji nie ograniczał się tylko do relaksu. Uczestniczyli oni w wybranych zajęciach lekcyjnych oraz pracowali wspólnie nad zadaniami projektowymi. W oparciu o wyniki przeprowadzonych wcześniej we wszystkich szkołach partnerskich badań dotyczących wyglądu zewnętrznego i zainteresowań uczniów, stworzyli statystyczny model uczestnika projektu i wybrali dla niego imię - Pepik. Poza tym uczestniczyli w różnych zajęciach warsztatowych, podczas których m.in. poznali pierwszy alfabet Słowian - głagolicę, za pomocą którego zapisywali swoje imiona i nazwiska, pracowali z nowymi narzędziami internetowymi (Mixbook, Qzzr), brali udział w grze miejskiej, dzięki której poznawali Bjelovar. Pobyt w Chorwacji pozwolił uczniom poznać kulturę tego kraju, chorwackie tradycje wielkanocne, potrawy, florę i faunę tego kraju, system edukacyjny, był też okazją do doskonalenia języka angielskiego. Dzieci nawiązały wiele znajomości, przybliżyły partnerom kulturę naszego kraju, uczyły podstawowych zwrotów w języku polskim.

Z kolei nauczyciele dokonali ewaluacji dotychczasowych działań projektu oraz planowali kolejne, wymienili się doświadczeniami. Pedagodzy zapoznali się z funkcjonowaniem chorwackiego systemu edukacyjnego, mieli możliwość obserwowania różnych zajęć lekcyjnych.

Uczestnicy wizyty spotkali się z przedstawicielami lokalnych władz. Poza tym mogli podziwiać zabytki stolicy kraju Zagrzebia,  zachwycać się pięknymi krajobrazami, wodospadami w Parku Narodowym Jezior Plitvickich.

Serdeczne przyjęcie przez Chorwatów delegacji z różnych krajów sprawiło, że wizyta ta na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników, a kontakty podczas niej nawiązane na pewno będą owocowały w przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz